Kalendarz szczepień


7 tydzień: odrobaczenie

8 tydzień: szczepionka przeciw nosówce i parwowirozie

11 tydzień: szczepionka wieloważna uodporniająca na:

-nosówkę
-parwowirozę
-para influenzę
-leptospirozę
-adenowirozę typ 2
-hepatitis
-coronawirozę

14 tydzień:szczepionka przeciw wściekliźnie

Kolejne szczepienia wykonuje się co roku.
Jest to standardowy program szczepień. Ale ostatecznie to lekarz weterynarii podejmuje indywidualne decyzje co do wariantu szczepień, zgodnie z wiedzą na temat chorób panujących na danym terenie. Szczepionki dla psów mają postać szczepionek skojarzonych czyli zawierają w jednej dawce osłabione wirusy lub bakterie kilku chorób jednocześnie. Najczęściej wystarczy jeden zastrzyk aby zaszczepić psa na wszystkie choroby.
Na wściekliznę szczepimy psa po 2 miesiącu życia. Mamy trzy miesiące na to szczepienie. Pięciomiesięczny pies musi już być obowiązkowo zaszczepiony na wściekliznę.
Jeśli planujemy wyjazdy zagraniczne z naszym ulubieńcem, powinniśmy szczególnie pilnować terminów szczepienia na wściekliznę. Niektóre kraje wymagają też szczepień na inne choroby, odrobaczeń, profilaktyki przeciw kleszczowej.


Pielęgnacja

Moda na kupowanie szamponów dostosowanych do rasy psa, rodzaju sierści (miękkiej, szorstkowłosej, krótkiej, długiej itd.) i jej koloru trwa mniej więcej od momentu, kiedy producenci wprowadzili na rynek szampony przeznaczone dla różnych typów sierści. Kupujący chętnie korzystają z tych udogodnień i sięgają także po suche szampony ułatwiające kąpiele zwierząt nielubiących kontaktu z wodą (szczególnie kotów). Ich użycie pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu w przypadku lękliwego psa czy kota.

Uszy

Higiena uszu to bardzo ważny element pielęgnacji psa. Nie należy jednak robić tego na zapas. Gdy stwierdzisz nadmiar woskowiny w uchu, usuń ją bardzo delikatnie miękkim wacikiem. Do pielęgnacji uszu mogą się również przydać specjalne płyny, dostępne w gabinetach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych. W zależności od rodzaju, płyn taki wstrzykuje lub wkrapla się do ucha, lekko masuje i po kilku minutach bardzo łatwo usunąć zanieczyszczenia. Ciemna wydzielina, strupy, za czerwienienie, ból w uchu drapanie uszu czy częste potrząsanie przez zwierzaka głową powinny Cię zaniepokoić i powinieneś natychmiast udać się ze swoim pupilem do weterynarza. Takie objawy mogą świadczyć o pojawieniu się infekcji                                  
Oczy

Codziennie należy kontrolować stan oczu psa. Gdy tylko zauważysz w kącikach wydzielinę, usuń ją czystym, zwartym wacikiem, który możesz nasączyć ciepłą, przegotowaną wodą, esencją herbacianą, roztworem soli fizjologicznej lub naparem ze świetlika lekarskiego. W gabinecie weterynaryjnym lub sklepie zoologicznym kupisz także specjalny płyn do przemywania oczu. W przypadku dużych ilości wydzieliny z oka, zaczerwienienia lub innych, niepokojących objawów koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
  
Ważna jest dieta  


 Aby utrzymać psa w zdrowiu,musisz zapewnić mu zrównoważoną i odżywczą dietę.
Nie przekarmiaj psa,ponieważ otyłość prowadzi do wielu problemów zdrowotnych i koniec końców skraca życie zwierzęcia.
Jeżeli nie jesteś pewien,jaką karmę stosować i w jakich ilościach,konsultuj się z weterynarzem.
Jeśli pies traci na wadze i nie chce jeść,również zasięgnij porady lekarza,który może przepisać środek odrobaczający.
Uwaga-brak łaknienia jest często objawem znacznie poważniejszych schorzeń.